środa, 10 sierpnia 2016

#114- Jak to jest być młodym patriotą

środa, 10 sierpnia 2016
Witajcie. Już dawno miałam w planie napisać coś o patriotyzmie, ale dopiero teraz mam do tego głowę. Zasadniczo pewnie dostanę falę krytyki, że jak to osoba mieszkająca poza granicami kraju może wypowiadać się i nazywać siebie patriotą, jak taki młody szczyl może cokolwiek wiedzieć o kochaniu ojczyzny i że gdyby była wojna to na pewno starałabym się ratować swój tyłek, zamiast walczyć o kraj. No cóż, może to i prawda, ale chcę w tym miejscu pokazać swój światopogląd z punktu widzenia młodej osoby, której życie potoczyło się tak, a nie inaczej.


Może zacznijmy od tego co ja rozumiem pod pojęciem patriotyzmu. Jest to poszanowanie i wielka miłość do ojczyzny, z której się pochodzi. Szacunek do kultury danego kraju, historii, sztuki. W obecnych czasach, wydaje mi się jest to otwarta przynależność narodowa, bycie dumnym, że pochodzi się właśnie stąd.

Osobiście uważam, że wśród ludzi młodych panuje dość spora ignorancja. Nie każdy musi oczywiście znać całą historię Polski, ale moim zdaniem bycie obywatelem danego kraju wymaga znania chociażby podstawowych informacji z tego zakresu. To że żyjemy w czasach kiedy jesteśmy w miarę bezpiecznej pozycji, nie oznacza, że można zapominać o podstawowych wartościach i czasami wręcz wstydzić się tego, że jest się z Polski.


Nasz kraj, mimo że nie jest obecnie gospodarczą potęgą, bardzo się rozwija i na wielu płaszczyznach może dać ludziom więcej, niż byście mogli sobie pomyśleć. Wydaje mi się, że wszystkie nasze tradycje i zwyczaje powinny być nadal pielęgnowane, bo to właśnie wyróżnia nas na tle innych narodów. Mamy piękny, bogaty język, który łatwo zaobserwować w polskiej literaturze. Szeroko pojęta sztuka jak kino, teatr, opery- mamy to wszystko na wyciągnięcie ręki i naprawdę na wysokim poziomie, więc powinniśmy być z tego dumni.

Polska jest krajem, który wiele przeszedł w swojej historii i właśnie swoją postawą powinniśmy promować nasze dobra, by oddać po części hołd ludziom, dzięki którym jesteśmy teraz niezależni. Nie lubię słuchać ludzi, którzy mówią, że jest to dziura, nie dająca perspektyw. Kraj się rozwija, szczególnie można to zaobserwować w dużych miastach. Oczywiście nie jesteśmy na takim poziomie jak dajmy na to Niemcy, ale przez komunizm byliśmy wyrwani z globalnej gospodarki na wiele lat, więc naprawdę nie ma co wymagać.

Młodzi ludzie z ogółu wolą to co zagraniczne. Nie wiem właściwie czemu. Nie potrafią dostrzec piękna w tym co mamy u siebie. I to bardzo często mnie boli, ale taka mała ja, ze swoją miłością do kraju nie zwojuję wszystkich by cenili to skąd pochodzą.


Nie wyobrażam sobie na stare lata mieszkać za granicą. Polska to mój dom, moje miejsce na ziemi. Czy gdyby wybuchła wojna starałabym się walczyć o ojczyznę, czy skuliła ogon i ratowała tylko siebie? Teraz mogę powiedzieć, że robiłabym coś żeby pomóc ogółu, ale jakby było naprawdę sama nie wiem. Nikt kto czegoś takiego nie przeżył, nie może jednoznacznie stwierdzić jakby się zachował.

Co właściwie chciałam przekazać tym postem? Żebyście byli dumni tego, że jesteście Polakami. Żebyście pielęgnowali nasze tradycje i czerpali z naszej kultury jak najwięcej.

Pozdrawiam, Weronika. 

18 komentarzy:

 1. Nie mamy powodow, żeby nie być dumni z ojczyzny ;)
  mój blog, hooneyyy

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska jest cudowna! <3
  Myślę, że ludzie dopiero doceniają nasz kraj, kiedy są za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż wydaje mi się, że za granicą czasem są większe szanse - w niektórych zawodach na przykład - to podobnie jak Ty nie rozumiem, gdzie jest niby nawet najmniejszy powód, by wstydzić się bycia Polakiem. Tak samo uważam, że mamy cudowny język, że kultura i sztuka powinna być powodem do dumy, że nasz kraj jest piękny, że to piękno wyrosło nawet pomimo tego, że historia tak dotkliwie nas potraktowała. Niestety, wielka szkoda, że sporo osób o tym zapomina - podobnie jak o tym, że są kraje, gdzie sytuacja ma się znacznie gorzej. Dlatego nie zawsze lepiej jest tam, gdzie nas nie ma.
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kiedyś bardzo chciałam wyjechać do innego kraju, a na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie tego. Jeśli już, to przeprowadzę się do jakiegoś większego miasta. Jestem dumna z mojego pochodzenia i kraju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mogę teraz zostac troche zjechana ale ja nie jestem dumna ze swojej ojczyzny. A zwłaszcza z tego co w niej się dzieje. Mam neutralne podejście. Nie jestem negatywnie nastawiona ani pozytywnie :)
  Anonimoowax - Klik

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jesteśmy potęgą gospodarczą. Jesteśmy takim trochę ,,ciemnogrodem". Jednak moim zdaniem, to OGROMNA zaleta. Zachód powoli upada na głowę, już sami nie wiedzą co ze sobą robić. U nas jeszcze jako tako można znaleźć jakieś wartości, tradycje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mądre słowa.Zgadzam się z tobą.
  Zapraszam do mnie sachmey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Do bycia patriotą, trzeba dorosnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mądrze napisane, fajnie, że podjęłaś się tak ciężkiego tematu i pozwoliłaś, aby każdy wyraził swoją opinię na ten temat, gdyż są one różnorodne, ja mam zdanie bardzo podobne to Twojego i czuję się patriotką. :)

  Pozdrawiam ♥
  http://princessdooomiii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Na prawdę bardzo dobrze, że są na świecie tacy ludzie jak Ty. Przecudowny post.

  Zapraszam do mnie.
  https://happily-pink.blogspot.com/2016/08/shein-przeglad-sklepu.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak dobrze, że są jeszcze młody osoby, które patrzą w taki sposób na Polske.

  Pozdrawiam
  kaktusik-miedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. świetny klimat zdjęć , a Pan Tadeus to moja ukochana lektura <3 haha
  dodalam do obserwujących xx

  zapaszam na mój blog http://kateezach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Poruszyłaś bardzo fajny temat. Niestety, ale nie każdy czasem docenia to, że jest Polakiem, a naprawdę powinniśmy być z tego dumni. Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Tez nigdy nie zrozumiem dlaczego kazdy chce wyjechac. Rozumiem, ciezko z praca, zarobki mniejsze niz za granica a praca ciezsza ALE przeciez gdy juz w mlodym wieku wezmiemy sie w garsc, zaczniemy se uczyc, ksztalcic to mozemy byc kims wielkim 'nawet' w Polsce:) ludzie ida na latwizne. Osobiscie wole pracowac w Polsce, powoli piąć się ku górze niz przez zale zycie pracowac w Anglii na zmywaku bo latwa kasa:)..


  http://typical-teengirl.blogspot.com/ zapraszam serdecznie+ obserwuje

  OdpowiedzUsuń
 15. Cudze chwalicie, swego nie znacie, jak mówi powiedzenie. Piękny jest nasz kraj, szkoda tylko, że PiS tak go niszczy eh...
  |M Ó J B L O G|

  OdpowiedzUsuń
 16. Polska jest pięknym krajem i na prawdę możemy być dumni z wielu rzeczy. Zgadzam się z Toą w 100 % w tym co napisalaś

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie wyobrażam sobie życia poza Polską. To mój ukochany kraj. Boli mnie tylko jak wielu naszych rodaków z niego szydzi. Żarty żartami, ale na niektóre nie powinniśmy sobie pozwalać... Prawdziwy patriotyzm zaczyna zanikać :(

  OdpowiedzUsuń
 18. W końcu spotkałam kogoś kto uważa tak samo jak ja! Nie rozumiem tej mody wśród młodzieży na kulturę Anglii i Stanów Zjednoczonych. Ja zamiast pójść do Magdonalda wolę zjeść nasze pierogi! :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Naprawdę wiele dla mnie znaczy.
Jeżeli chcecie bym weszła na Wasze blogi podeślijcie linka. Będzie mi prościej. Co jednak nie oznacza, że wyznaje zasadę obserwację za obserwację. Dodaję blogi, które naprawdę mnie ciekawią :) I tyle w tym temacie.

Pozdrawiam, Weronika

|Polne-Maki| Trochę mody, trochę kultury, książki, filmu, różnych zagadnień (W.) © 2014