sobota, 6 lipca 2013

#45- Dżentelmeni

sobota, 6 lipca 2013
Blog podupada. Wiem to, niestety. Obiecuję, że będę pisać systematycznie, ale mam zbyt mało chęci. I niby to lubię, ale nie widzę żadnej motywacji. Jutro jadę do domu. Może coś mi to da? Postaram się dodawać tutaj jakieś fotorelacje. Będzie tego dużo, a mniej recenzji filmowo/ serialowo/ książkowych. Powrócę również do postów tematycznych, bo w o ostatnim czasie niczego takiego nie mogliście ode mnie oczekiwać.

Dzisiaj króciutka notka na temat dżentelmenów- gatunku prawie już wymarłego. Kimże jest ten cały dżentelmen? Nie jest to tylko tytuł piosenki autora "Gangnam Style". Według słownika definicji, którym posługuję się bardzo często, jest to "mężczyzna elegancko ubrany, mający dobre maniery". W obecnych czasach rzadko kiedy można spotkać osobę ubraną elegancko. Oczywiście jeżeli mówimy o dniu codziennym, bo na jakąś uroczystość, czy galę jest to obowiązek. Teraz liczy się, by było tanio i wygodnie. Nie ma już tendencji przez mężczyzn to noszenia garniturów i wytwornych płaszczy tak jak na początku XX wieku. Teraz liczy się właśnie ten drugi punt definicji "mający dobre maniery".

Jak często widzicie sytuacje przepuszczania kobiet w drzwiach, odsuwanie krzesła, czy chociażby płacenie za partnerkę w kinie? Nie jest to jakieś wielkie poświęcenie z ich strony, a pokazuje dobre wychowanie. Większość moich znajomych w Polsce to niestety nieumiejące zachować się gbury. Tutaj jest trochę inaczej. Jeżeli jesteś dziewczyną zawsze masz otwarte drzwi i nawet nie musisz ruszyć ręką. To bardzo miłe. Szczególnie, gdy taszczysz reklamówki z Tesco pełne jedzenia.

Zachowanie przy stole też jest ważne. W końcu, wyjście z takim chłopakiem do znajomych, czy rodziny nie musi być krępujące. Jak to ze wszystkim bywa dobre maniery wynosi się z domu. Jeśli od małego nauczy się synka czego robić, a czego nie, to dorastając będzie z tego korzystał, a następnie przekaże to swoim dzieciom.

Dobre maniery to również poprawne wysławianie się. Bluźnierstwa, czy słowa typu "foczka" w wielu sytuacjach są po prostu nie na miejscu. Nie każdy oczywiście jest wierszokletą, czy ma bardzo bujny zasób słownictwa, ale ludzie powinni się odnosić do siebie z szacunkiem.

Małe rzeczy, a sprawiają, że na takiego mężczyznę patrzy się już inaczej. Wystarczy ustąpić tego miejsca w autobusie. Świat się od tego nie zawali, ale miałby dla siebie samego satysfakcję, że pokazał się ze strony dżentelmena, a nie zwykłego zjadacza chleba zapatrzonego w siebie.

Uważacie, że dżentelmeni wymarli? Znacie kogoś kto się tak zachowuje, czy nasze pokolenie daleko od tego odbiega? Piszcie.


8 komentarzy:

 1. będzie dobrze z blogiem ; ) trzymam kciuki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz co, dla mnie to słowo nie musi oznaczać dobrze ubranego faceta, bo nie każdy ma pieniądze (i ochotę może też), żeby chodzić wytwornie ubranym. Ok, odpowiedni strój jest ważny, ale wg mnie na pierwszym miejscu jest kultura i dobre wychowanie. Nie mówię, że facet ma być sztywny jakby połknął kij od miotły, ale jest mi bardzo miło, kiedy mam do czynienia z dobrymi manierami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. było by głupio gdyby blog upadł, bo należy do grupy tych lepszych i ciekawszych blogów. co do dżentelmenów. do głowy także przyszła mi od razu ta piosenka PSY. W naszym otoczeniu jest coraz mniej osób którzy wykazywaliby się dobrymi manierami. niestety, smutne ale prawdziwe :c

  www.bloggerka-wernixoxo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. No niestety tacy faceci są już na wymarciu... Miałam sytuacje, że poszłam z prawie nowo poznanym chłopakiem do restauracji na pizze, oczywiście zapłacił, ale potem jak wracaliśmy przechodziliśmy koło lodziarni, a ten powiedział: "Idziemy na lody - ty stawiasz" Rozumiem teraz jest równouprawnienie itp, ale takie teksty są nieodpowiednie, szczególnie przy pierwszych spotkaniach.

  http://maly-wielki-swiat365.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację. :3 Dżentelmenów, których opisałaś w tej notce, w Polsce jest bardzo mało. Aczkolwiek dla Mnie słowo dżentelmen oznacza, że chłopak jest uprzejmy, ma dobre maniery, kulturalnie się zachowuje itp. Pozdrawiam. ;)

  duchaa99.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz dużo facetów uważa 'równouprawnienie'. Jak dla mnie bardzo mało takich co można nazwać gentelmanem. Takie czasy niestety...

  OdpowiedzUsuń
 7. Będzie dobrze , nie martw się :) Trzymam kciuki :>

  boredomoe.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Nominuję Cie do Versatile Blogger Award i Libster Blog Awards :) Więcej informacji tutaj: http://maly-wielki-swiat365.blogspot.com/2013/07/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. Naprawdę wiele dla mnie znaczy.
Jeżeli chcecie bym weszła na Wasze blogi podeślijcie linka. Będzie mi prościej. Co jednak nie oznacza, że wyznaje zasadę obserwację za obserwację. Dodaję blogi, które naprawdę mnie ciekawią :) I tyle w tym temacie.

Pozdrawiam, Weronika

|Polne-Maki| Trochę mody, trochę kultury, książki, filmu, różnych zagadnień (W.) © 2014